Verkossa riittää kasvuvaraa

Internetin käyttö sulautuu arkeen.

Suosikkitilastoni on taas päivittynyt. Tilastokeskus julkisti Tieto- ja viestintätekniikan käyttö -tutkimuksen luvut tältä vuodelta.

Tutkimusta on tehty jo pitkään, joskaan kaikki tiedot eivät ole vertailukelpoisia. Tieto-ja viestintätekniikka on nimittäin kehittynyt sen verran ripeään tahtiin, ettei kaikista tämän päivän suosituistakaan ratkaisuista tiedetty muutama vuosi sitten vielä mitään.

Sosiaalinen media on nyt ensi kertaa tutkimuksessa kunnolla mukana.

Tilastot kertovat
menneisyydestä

Tutkimuksen tieto on oikeastaan jo julkistusvaiheessa 'vanhaa'. Puhelinhaastattelut tehtiin keväällä. Vastaajilta kysyttiin silloin tieto-ja viestintätekniikan käytöstä kolmen edellisen kuukauden ajalta. Kuva on siis aivan alkuvuodelta.

Tilastokeskuksen verkkopalvelu on tiedonjanoiselle aarreaitta. Hyvä olisi kuitenkin aina vilkaista vähän muutakin kuin yhtä taulukkoa. Hyödyllinen on esimerkiksi kunkin tilaston kuvaus:

"Tieto- ja viestintätekniikan käyttötutkimus tuottaa tietoja kotitalouksien ja väestön tieto- ja viestintätekniikan käytöstä."

Kyseessä on otostutkimus, joka tehdään keväisin puhelinhaastatteluna 16-74-vuotiaalle väestölle.

Nettiä käyttävien
osuus kasvoi taas

Tämänkertainen julkistus yllätti ehkä eniten siinä, että se kumoaa vuodentakaisen uutiskärjen. Silloinen tiedote oli otsikoitu näin:

"Internetin käytön yleistyminen pysähtyi"

Toissa keväänä 82 prosenttia ilmoitti käyttäneensä internetiä edellisten kolmen kuukauden aikana. Vuotta aiemmin osuus oli prosenttiyksikön korkeampi.

Nyt näyttää, että kyseessä saattoi olla taloudellisen taantuman aiheuttama jarrutus. Tänä vuonna netin käyttäjiä oli jo 86 prosenttia 16-74-vuotiaista. Osuus oli siis taas lähtenyt reiluun nousuun.

Käytämme nettiä
yhä ahkerammin

Kun käyttäjien osuudessa ei viime vuonna näyttänyt olevan enää kasvuvaraa, Tilastokeskus povasi internetin käytön kuitenkin laajenevan edelleen muulla tavoin. Esimerkiksi netissä käyminen päivittäin oli silloisen tiedotteen mukaan yhä yleisempää. 82 prosenttia niistä, jotka käyttivät nettiä, ilmoitti keväällä 2009 käyttävänsä sitä päivittäin tai lähes päivittäin. Osuus kasvoi kaksi prosenttiyksikköä vuodesta 2008.

Tämänkertainen julkistus jatkoi otsikossaan oikeastaan suoraan siitä, mihin viime vuonna jäätiin:

"Jo joka toinen suomalainen käyttää internetiä useasti päivässä"

Käytämme internetiä paitsi yhä yleisemmin, myös yhä useammin. Kaikista 16-74-vuotiaista suomalaisista 72 prosenttia on internetissä päivittäin tai lähes päivittäin. Ja kuten otsikko kertoo, noin puolelle ei enää riitä kertakäynti päivässä.

Päivittäinen käyttö yleistyy kaikenikäisten parissa, mutta nopeimmin vanhemmissa ikäryhmissä. Netin käyttäjien osuus 65–74-vuotiaista kasvoi vuodessa peräti kymmenellä prosenttiyksiköllä 43 prosenttiin. Nuoremmissa ikäryhmissä kasvuvaraa ei enää isosti olekaan, koska jo lähes kaikki käyttävät nettiä.

Suosittuja ovat
arkiset palvelut

Tilastokeskuksen tutkimus piirtää kuvaa sellaisesta netin käytöstä, joka on hyvin arkista eikä niin kovin trendikästä. Etenkin sosiaalisen median harrastajien syvästi halveksima sähköposti piti yhä kärkipaikkansa internetin käytetyimpänä palveluna.

Meilin suosiota syö ymmärrettävästi se, että jo 42 prosenttia 16–74-vuotiaista suomalaisista on rekisteröitynyt johonkin verkon yhteisöpalveluun. Verkkoyhteisöissä ovat innokkaimmin mukana nuoret ja nuoret aikuiset, mutta arvattavasti vanhemmat ikäryhmät alkavat kiriä eroa kohta kiinni.

Verkkopankki on tietysti edelleen vahvoilla. Monenmoista kasvunvaraa nettiin liittyvälle bisnekselle näyttäisivät tarjoavan myös seuraavat alueet, joista useimmat ovat tuttuja jo aiempien julkistusten suosikkilistoilta:

  • verkkolehtien tai televisiokanavien internetsivujen lukeminen  
  • tavaroita ja palveluita koskeva tiedonetsintä   
  • tiedon etsintä, tavoitteena oppiminen tai oman tietämyksen lisääminen   
  • matka- ja majoituspalvelujen selailu  
  • sairauksiin, ravitsemukseen tai terveyteen liittyvän tiedon etsintä  
  • tiedonhaku viranomaisten internetsivuilta.

Luettelossa vain matka- ja majoituspalvelujen selailussa on ripaus romantiikkaa. Saattaa sitä kuulemma joskus osua ihmisten kohdalle myös yhteisöpalveluissa. Mutta muuten: netissä eletään enemmän arkea kuin paetaan sitä.

Aineistoa riittää
moneen juttuun

Tieto- ja viestintätekniikan käyttötutkimuksen tämänkertaisesta julkistuksesta puuttui nähdäkseni taulukko, joka olisi kertonut, montako prosenttia netin käyttäjistä käytti sitä mihinkin tarkoitukseen. Näin vertailu on hieman työlästä. Aikasarjat kiehtoisivat ainakin minua tässä niin kuin monessa muussakin tilastossa.

Toisaalta tutkimus tarjoaa nyt Tilastokeskuksen avoimilla nettisivuillakin paljon aiempaa tuhdimman tietopaketin - niin tuhdin, ettei siihen yhdessä illassa ehdi perehtyä.

Erityisen kiinnostavaa on katsoa, mitä on saatu selville sosiaalisesta mediasta. Ihan itsekin  moni on osannut päätellä, että sen käyttö on kasvussa. Kaikki muu on sitten ollut julkisesta keskustelusta päätellen pääosin arvailua ja näppituntumaa.

Yritän huomenna kirjoitaa tähän juttuun jatko-osan, jossa keskityn ennen muuta siihen, miten suomalaiset netin käyttäjiin osallistuvat sisällöntuotantoon.

Kommentit

Tilastot suomalaisten verkkoaktiivisuudesta

Vanhempien ikäluokkien verkkoaktiivisuuden kasvu vie terän siltä tyypilliseltä väitteeltä, että tietotekniikan käyttö olisi jotenkin teknisesti ylivoimaista 60 vuotta täyttäneille. Menetettyjä ikäluokkia ei olekaan.

Taloudelliset tekijät saattavat rajoittaa verkkoon pääsyä, mutta eivät enää tekniset tai kulttuuriset. Verkko voi tuoda lisää iloa ja hyötyyä kaikenikäisille yksin asuville. Kunhan joku sitten houkuttelee myös päivittäiseen ulkoiluun IRL.  

Tilastoilla myyttejä vastaan

Kiitos kommentista, Tiinu! Ainakin energiset eläkeläiset näyttävät ehtivän elää täysillä sekä reaali- että virtuaalimaailamassa. Kävelysauvat viuhuvat ja hiirikäsi klikkailee sukkelasti.

Tilastojen hyvä puoli on, että niiden voimalla voi usein kaataa vääriä uskomuksia - kuten että ikääntyneet eivät käytä nettiä. Miten erinomaisia palveluja verkko tarjoaakaan silloin, kun vauhti alkaa jo hieman hiipua IRL.

 

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältö pidetään yksityisenä eikä sitä näytetä julkisesti.
  • Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.
  • Sallitut HTML-tagit: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><h1><h2><h3><h4><h5><h6><br><br/><p>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

Lisätietoa muotoiluasetuksista